سریال شهید شهریاری در قالب یک اثر فاخر ارائه نشد

سریال صبح آخرین روز یکی از سریال‌های جدید مرکز سیمای معاونت استان‌هاست که درباره شهید شهریاری ساخته شد و از شبکه دو سیما روانه آنتن شد. این سریال با توجه به سوژه حساس و جذابی که داشت، متاسفانه نتوانست مخاطب را به خود جذب کند و کارشناسان و منتقدان نیز انتقادهای فراوانی نسبت به نحوه پرداخت این سوژه مطرح کردند. 

در همین رابطه جبار آذین منتقد و مدرس سینما و تلویزیون درباره سریال صبح آخرین روز به ایرنا گفت: ملودرام اجتماعی خانوادگی صبح آخرین روز با رویکرد مسایل مهم مملکتی و شخصیت‌های شاخص جامعه محتوا و مضمون مهمی را دستمایه قرارداده تا به اثری مهم و تاثیرگذار در عرصه تولیدات تلویزیونی دست یابد. گرچه توجه به دانشمندان و شخصیت های برجسته که در زمینه‌های اجتماعی،‌ علمی، فرهنگی و سیاسی می‌تواند به آشنایی بیشتر مخاطب با آن‌ها و همچنین نقش و تاثیر این افراد در جامعه منجر شود اما مسئله مهم‌تر این که در این راستا در تولید آثار سینمایی و تلویزیونی پژوهش نقش اصلی را ایفا می‌کند؛ از همین رو افزون بر تحقیق عمیق، مناسب و واقعی در این راستا، استفاده مناسب از این تحقیقات در قالب فیلمنامه و تبدیل آن به آثار تلویزیونی و به ویژه سریال‌های تلویزیون نقش مهمی دارد.

وی ادامه داد: پیش‌تر هم بعضی از هنرمندان برجسته سینما و تلویزیون در این زمینه آثاری را خلق کردند که مشهورترین و ماناترین آن‌ها سریال شوق پرواز اثر زنده‌یاد یدالله صمدی است. سریالی که تحت عنوان صبح آخرین روز تولید شده در همین راستا به شخصیت برجسته دانشمند هسته‌ای کشور مجید شهریاری می‌پردازد بزرگمردی که شایسته معرفی عمیق‌تر و مناسب‌تر و ماناتر در این اثر تلویزیونی به ویژه سریال بوده است. 

آذین افزود: با آنکه عوامل و دست‌اندارکاران این سریال تمام همت خود را مصروف اثری شاخص کردند اما مضمون و محتوای خوب سریال که امتیاز اصلی آن محسوب می‌شود در قالب یک اثر هنرمندانه درجه یک و فاخر ارائه نشد.

این منتقد و نویسنده تلویزیون با بیان اینکه می‌شد این مضمون خوب را در حد شایستگی شهید شهریاری با استفاده از کارگردانی درجه یک و هنرمندان دارای توانایی‌های فراوان‌تر تبدیل به یک اثر ماندگار و فاخر کرد، خاطرنشان کرد: گرچه صبح آخرین روز سریالی کوچک درباره شخصیت و انسانی بزرگ است اما همین که به این دانشمند بزرگ هسته‌ای توجه شده خوب است.

به گزارش ایرنا، در مجموعه صبح آخرین روز هنرمندانی چون کاوه خداشناس، سپیده خداوردی، زهرا سعیدی، شهرام عبدلی، مهران رجبی، افسانه ناصری، سیروس همتی، میرطاهر مظلومی، حسن اسدی، پریسا گل دوست، مهدی علیپور، اردشیر رستمی، افشین نخعی، مالک سراج، فرحان فرحناک، امیر حیدری، مهدی صبایی، حمیدرضا عطایی ایفای نقش کرده اند.

داستان این سریال از صبح روز ترور شهید مجید شهریاری آغاز می‌شود و به گذشته برمی‌گردد و ۴۶ سال زندگی او را روایت می‌کند.

مجموعه صبح آخرین روز در مرکز سیمای معاونت استان‌هاست صدا و سیما تولید شد و هر شب از شبکه ۲ سیما پخش شد.

پرفکت پروژه

درباره ی Sropcr0045809

مطلب پیشنهادی

پخش زنده اجرای ارکستر ملی ایران از رادیو فرهنگ

به گزارش ایرنا، برنامه شب موسیقی فیلم رادیو فرهنگ امشب جمعه (۱۱ تیرماه) بخش نخست برنامه اولین …