«رادیو دریا» با «آوای ساحل» برمی‌گردد

به گزارش ایرنا، ایستگاه رادیو دریا در چالوس که سال‌هاست از آن به عنوان فرستنده رادیویی برای مناطق غرب استان استفاده می‌شود و تابستان‌ها نیز سه روز در هفته محل اجرای برنامه‌ عصرگاهی و فصلی «گلبانگ ساحل» بود، قرار است از هفته آینده پس از سال‌ها توقف اجرای برنامه‌های صبحگاهی یک بار دیگر برای تولید و اجرای برنامه‌های زنده صبحگاهی به کار گرفته شود تا هم به مسائل و مشکلات و ظرفیت‌های غرب مازندران بپردازد و هم خاطره شهروندانی را زنده کند که از آوای رادیو دریا در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ خاطره دارند.

این مرکز رادیویی که سال ۱۳۵۱ راه‌اندازی شده بود، سال‌هاست که تابستان‌ها به طور موقت و سه روز در هفته محل اجرا و پخش برنامه قدیمی «گلبانگ ساحل» است ، اما از اجرای روتین برنامه‌های صبحگاهی در آن سال‌ها می‌گذرد. حالا صدا و سیمای مازندران طرحی را در نظر گرفته که پنجشنبه‌های هر هفته به طور مستمر و در تمام فصول سال یک برنامه صبحگاهی زنده با نگاه ویژه به ظرفیت‌ها، چالش‌ها و فرصت‌های غرب مازندران و بهره‌مندی از هنرمندان همین منطقه از ایستگاه رادیو دریا روی آنتن برود.

صدای مازندران از رادیو دریا

معاون صدای مرکز مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید این خبر گفت: قرار است هر هفته پنجشنبه به جای برنامه صبحگاهی «پیام مازندران» که در طول هفته پخش می‌شود، برنامه‌ای با نام آوای ساحل تولید و پخش شود که مدت زمان آن هم بیشتر از پیام مازندران است.

بهرام دارابی افزود: تا پیش از شیوع کرونا معمولا تابستان‌ها از این ایستگاه برای تولید و پخش برنامه استفاده می‌کردیم ، اما به این صورت بود که روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هر هفته اجرا و پخش برنامه فصلی گلبانگ ساحل از رادیو دریا انجام می‌شد ، اما با توجه به ممنوعیت مأموریت‌ها در دوران کرونا تابستان پارسال این طرح اجرا نشد.

وی اظهار کرد : برنامه‌های عصرگاهی مانند گلبانگ ساحل معمولا به دلایل مختلف مانند فصلی بودن یا فرا رسیدن مناسبت‌های مذهبی محدودیت‌هایی دارند ، به همین دلیل در این مرکز با موافقت مدیرکل تصمیم بر این شد که به جای برنامه عصرگاهی، اقدامات لازم برای تولید و پخش یک برنامه صبحگاهی به صورت دائمی انجام شود.

توزیع عادلانه خدمات رسانه‌ای

معاون صدای مازندران خاطرنشان کرد: برای صدا و سیمای مرکز مازندران سراسر این استان از یک میزان اهمیت برخوردار است و همواره در تولید برنامه‌ها نیز این موضوع مد نظر بوده که همکاران ما به همه مناطق استان توجه یکسانی داشته باشند ، اما با توجه به وجود زیرساخت در غرب مازندران و همچنین حضور هنرمندان مستعد در این منطقه تصمیم گرفته شد که با توجه به ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، جاذبه‌ها و مسائل منطقه غرب مازندران و به کارگیری توانمندی هنرمندان این منطقه در تولید برنامه‌های رادیویی، یک روز در هفته از این ایستگاه رادیویی تولید و پخش برنامه زنده داشته باشیم.

دارابی افزود: در این برنامه نیز نگاه به تمام مسائل روز سراسر استان وجود خواهد داشت ، اما تلاش بر این است که ۸۰ درصد محتوای برنامه مرتبط با منطقه غرب مازندران باشد. مهمانانی اعم از مسئولان، چهره‌های شاخص و هنرمندان همین منطقه در برنامه حضور یابند و چالش‌ها و مشکلات غرب مازندران بیشتر بیان و پیگیری شود.

وی تصریح کرد: در گام نخست تعداد برنامه در هر هفته یک روز است ، اما چنانچه مسئولان شهرستان‌های غرب استان حمایت و همراهی کنند احتمال افزایش تعداد روزها هم وجود دارد که در این زمینه مکاتباتی نیز انجام شده است.

آوای ساحل قرار است توسط دو تیم برنامه‌ساز که در حال حاضر برنامه صبحگاهی پیام مازندران را روی آنتن می‌برند تولید شود. تهیه‌کنندگی یک گروه توسط «علی صادقی» انجام می‌شود و تهیه‌کننده گروه دیگر نیز «رمضان کریمی‌نیا» است ، اما مجری برنامه «بابک شمس ناتری» هنرمند اهل نوشهر و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر خواهد بود که اجرای چندین برنامه رادیویی و تلویزیونی طی سال‌های اخیر در کارنامه هنری او ثبت شده است ، اما برای انجام امور فنی نیروهایی از مرکز به چالوس اعزام خواهند شد.

«رادیو دریا» با «آوای ساحل» برمی‌گردد

رادیوی خاطره‌ساز چالوسی‌ها

اهمیت از سرگیری فعالیت ایستگاه رادیودریا برای پخش برنامه‌های صبحگاهی صرفا به دلیل بیشتر پرداختن به مسائل غرب استان در یک برنامه حدودا دو ساعته صبحگاهی نیست ، زیرا رادیو دریا برای شهروندان چالوس و بسیاری از مردم غرب مازندران تعریفی فراتر از یک ایستگاه رادیویی دارد. رادیو دریا برای شهروندان چالوس یک خاطره دوست‌داشتنی و بخشی از هویت شنیداری و هنری است ؛ مفهومی رادیویی و متکی بر صدا که در ذهن بسیاری از شهروندان قدیمی این شهر ساحلی تصاویر زیادی را از روزهایی که رادیو رسانه اول جامعه بود و داشتن رسانه‌ای محلی یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شد ، تا جایی که پای هنرمندان شاخص و چهره‌های برجسته کشور را به چالوس باز می‌کرد تا از استودیوی رادیو دریا صدای آن‌ها در نوار ساحلی شمال کشور پخش شود.

فعالیت این ایستگاه رادیویی ۲۵ خرداد ۱۳۵۱ با روی آنتن رفتن این عبارات آغاز شده بود: «بر خط ساحل سبز، طنین دل‌نشین رادیو دریا را بشنوید. امسال همه‌ی رادیوها رادیو دریاست.» و از همان زمان به بعد رادیودریا به عنوان یکی از رادیوهای فصلی موفق برای سال‌های متمادی به یکی از محبوب‌ترین رادیوهای فصلی و منطقه‌ای تبدیل شد ؛ رادیویی که با الهام از «رادیو ساحل پراگ» در جمهور چک کنونی و چکسلواکی سابق ایجاد شده بود ، با این تفاوت که هدف رادیو ساحل پراگ ارائه اطلاعات به کشتی‌های عبوری درباره وضعیت آب و هوا و آمار کشتی‌های در حال عبور بود، اما رادیو دریای چالوس به مسافران تابستانی شمال ایران اطلاعات لازم درباره آب و هوا، وضعیت جاده، نشانی مراکز اقامتی، تفریحی و درمانی را ارائه می داد و در کنار آن با پخش موسیقی و برنامه‌های تفریحی ، اوقات خاطره‌انگیز و شادی برای مسافران تابستانی شمال ایجاد می کرد. به همین دلیل هم برنامه‌های رادیودریا عمدتا با حضور هنرمندان تراز ملی تولید و اجرا می‌شد.

حیدر صارمی، جمشید عدیلی، مولود کنعانی، منوچهر نوذری، ژاله علو، مولود زهتاب، فریدون توفیقی، ایرج فهیمی، محمود امینی و محمود معلمیان از گویندگان رادیو دریا بودند و تهیه کننده این رادیو پیش از انقلاب هم شاهرخ نادری بود. نام هرمز شجاعی‌مهر نیز در بین گویندگان رادیودریا طی مدت اندک فعالیت پس از انقلاب اسلامی دیده می‌شود.

برنامه‌های رادیو دریا

به استناد اطلاعاتی که در جلد پنجم دانشنامه تبرستان و مازندران درباره برنامه رادیو دریا ثبت شده، برنامه‌های این رادیو هر سال به مدت سه ماه از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور، روزانه ۱۸ ساعت از ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح تا ۱:۳۰ بامداد روز بعد پخش می‌شد. رادیو دریا دو برنامه‌ ترکیبی صبحگاهی و عصرگاهی داشت . برنامه صبحگاهی از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰ دقیقه و برنامه عصرگاهی از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ روی آنتن می‌رفت. در سایر اوقات هم موسیقی‌های ملایم غربی، سنتی و شاد پخش می‌شد. علاوه بر این بخش‌ها، هر نیم ساعت هم به سبک رادیوپیام یک بخش خبری کوتاه برای شنوندگان اجرا می‌شد تا در جریان آخرین اخبار قرار بگیرند.

رادیو دریا در تابستان سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ از طریق فرستنده‌های موج « ای ام AM » و « اف ام FM » در طول نوار ساحلی شمال کشور قابل دریافت بود. تا چند سال پس از انقلاب برنامه‌های رادیو دریا از طریق فرستنده موج ای ام AM فرکانس ۱۲۱۵ کیلوهرتز که به فرستنده رادیو دریا معروف بود ، ادامه یافت و اکنون نیز برنامه‌های رادیو مازندران برای ساکنان غرب مازندران از همین فرستنده پخش می‌شود.

رادیو دریا پس از پیروزی انقلاب اسلامی به گلبانگ ساحل تغییر نام داد و همچنان تابستان‌ها از صدای مرکز مازندران پخش می‌شد ؛ با این تفاوت که فقط سه روز در هفته از چالوس روی آنتن می‌رفت. تهیه‌کنندگی گلبانگ ساحل عمدتا بر عهده محمدصالح ذاکری و نقی ناییجی تهیه‌کنندگان باسابقه رادیو بود. حسین کلامی، ابوالقاسم عبداللهی، زری وفایی، امیر سالاری، رضا رحیمیان، لیلا تورانی، همدم رزاقی، رحمان قدمی و فاطمه محمدی‌نژاد نیز هنرمندانی هستند که در گلبانگ ساحل گویندگی کردند.

آغاز به کار فعالیت‌های صبحگاهی روتین رادیو دریا قطعا اتفاقی خوشایند برای مردم این منطقه و بویژه هنرمندان غرب استان است. هرچند شرایط برای کسب همان میزان شهرت و اعتباری که رادیو دریا بین مردم داشت فراهم نیست، اما در صورتی که از این فرصت ایجاد شده بهره‌برداری درستی شود، شاید رادیو دریا پس از سال‌ها یک بار دیگر بتواند به مرجع محلی مورد توجه مردم منطقه و حتی مسافران تبدیل شود؛البته این بار با نام «آوای ساحل».

پرفکت پروژه

درباره ی Sropcr0045809

مطلب پیشنهادی

پخش زنده اجرای ارکستر ملی ایران از رادیو فرهنگ

به گزارش ایرنا، برنامه شب موسیقی فیلم رادیو فرهنگ امشب جمعه (۱۱ تیرماه) بخش نخست برنامه اولین …