اتحادیه اروپا سریال‌های انگلیسی را تحریم می‌کند

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، اتحادیه اروپا قصد دارد در دوره پسابرگزیت حجم بالای فیلم و سریال‌های انگلیسی را که در این قاره پخش می‌شود کاهش دهد. اقدامی که ضربه‌ای سخت به صنعت پررونق سرگرمی انگلیس وارد خواهد کرد.

پس از مساله منع فروش سوسیس‌های انگلیسی در ایرلند شمالی و اختلافات لندن و پاریس بر سر حق ماهیگیری در آب‌های اطراف جزیره جرسی، تصمیم جدید اتحادیه اروپا می‌تواند بار دیگر تنش‌ها بین لندن و بروکسل را شعله‌ور کند.

با وجود خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی ساخت انگلستان همچنان در دسته آثار اروپایی قرار می‌گیرند. در یکی از اسناد افشاشده اتحادیه اروپا که به رویت روزنامه گاردین رسیده، آمده است: دسترسی بالا به محتوای ساخت انگلیس در سرویس‌های ویدئو به درخواست و امتیازاتی که این برنامه‌ها همچنان به خاطر «اروپایی بودن» از آن بهره مند می‌شوند، می‌تواند به حضور نامتوازن این نوع محتوا در سهمیه تولیدات اروپایی منتج شده و جلوی تنوع آثار ساخت کشورهای عضو را بگیرد.

براساس بخشنامه رسانه‌های سمعی و بصری اتحادیه اروپا، بخش عمده برنامه‌های تلویزیون کشورهای عضو و یک سوم تعداد فیلم‌های موجود در سرویس‌های درخواستی ویدئو مثل آمازون و نتفلیکس باید به محتوای اروپایی اختصاص داده شود. برخی کشورها مثل فرانسه از این هم فراتر رفته و سهمیه بیشتری را برای تولیدات اروپایی در نظر می‌گیرند. اما در سندی که ژوئن امسال (خرداد ۱۴۰۰) به دیپلمات‌های اتحادیه اروپا ارائه شد، هشدار داده شده است سلطه برنامه‌های انگلیسی بر تلویزیون‌های اروپا تحقق اهداف این بخشنامه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.  

در همین راستا، کمیسیون اروپا موظف شده درباره خطرهای پخش برنامه‌های انگلیسی برای تنوع فرهنگی اتحادیه اروپا تحقیق کند، تصمیمی که به گفته منابع دیپلماتیک اولین گام در جهت محدود کردن امتیازات اعطا شده به محتوای انگلیسی خواهد بود.

به گفته چهره‌های فعال در صنعت سرگرمی، برنامه اتحادیه اروپا برای غیراروپایی خواندن محتوای انگلیسی به طور خاص به صنعت سریال سازی این کشور لطمه خواهد زد. چون ساخت برخی سریال‌های انگلیسی مثل دانتون ابی و تاج تنها به واسطه پیش فروش حق پخش بین‌المللی آنها ممکن است. فروش حق پخش برنامه‌های انگلیسی به کانال‌ها و سرویس‌های درخواست ویدئو اروپایی در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ ۴۹۰ میلیون پوند برای صنعت تلویزیون انگلیس درآمد داشت و اروپا را پس از آمریکا به دومین بازار بزرگ جهانی برای محتوای انگلیسی تبدیل کرد. با این حال مدت‌ها این ترس در انگلیس وجود داشت که اتحادیه اروپا به محض اجرایی شدن برگزیت، دست به تضعیف نفوذ این کشور بر بازارهای سمعی و بصری خود بزند. تا جایی که درباره خطرهای برگزیت برای صنعت سینما و تلویزیون انگلیس بارها به دولت لندن هشدار داده شد.

به گفته منابع آگاه، ژانویه پیش‌رو (دی- بهمن ۱۴۰۰) وقتی فرانسه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد با حمایت اعضایی چون اسپانیا، یونان، ایتالیا، اتریش و چند کشور دیگر طرح تحریم برنامه‌های انگلیسی پیشرفت‌ قابل توجهی خواهد کرد. همچنین قرار است تا سه سال آینده بخشنامه خدمات رسانه‌های سمعی و بصری اتحادیه اروپا بازبینی میان دوره‌ای و احتمالا تغییرات پیش‌بینی شده همان زمان اعمال خواهند شد.

به گزارش ایرنا، پس از نزدیک به یک سال فراز و فرود، انگلیس و اتحادیه اروپا سرانجام در تاریخ ۲۴ دسامبر سال ۲۰۲۰ (۴ دی ۱۳۹۹) به توافقی تاریخی درباره مقررات حاکم بر روابط میان خود پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه موسوم به برگزیت دست یافتند. توافق یاد شده به دو طرف امکان تجارت بدون تعرفه کالا را می‌دهد و همچنین همکاری‌های نزدیک پلیس و نهادهای قضائی را امکان‌پذیر می کند.

انگلیس با سپری کردن دوره انتقالی ۱۱ ماهه، سرانجام از روز یکم ژانویه ۲۰۲۱ (۱۲ دی ۱۳۹۹) از اتحادیه گمرکی و بازار واحد اروپایی خارج شد.

پرفکت پروژه

درباره ی Sropcr0045809

مطلب پیشنهادی

پخش زنده اجرای ارکستر ملی ایران از رادیو فرهنگ

به گزارش ایرنا، برنامه شب موسیقی فیلم رادیو فرهنگ امشب جمعه (۱۱ تیرماه) بخش نخست برنامه اولین …